Gerçek zamanlı algoritma Google penguen’in 4. versiyonunun kasım, aralık ayları gibi çıkabileceğini söylemiştik ve bu güncellemenin aralık ayı içerisinde gerçekleşeceğine kesin gözüyle bakıyorduk. Fakat beklenen güncelleme yerine resmi duyurusu olmamış bir phantom güncellemesi ile web kalite yönergeleri güncellenmesi gerçekleştiğini düşünüyoruz.

Geçen hafta canlı yayında konuşan John Mueller yeni güncelleme ile ilgili bir tarih vermemiş olsa da , bu hafta gerçek zamanlı penguenin muhtemelen önümüzdeki ay çıkacağı yorumunda bulundu.

Bu ay içerisinde Google’ın tatile girmesi sonucu merakla beklediğimiz güncellemenin çıkış haberini süresi belirsiz bir şekilde ertelemiştik.

John Mueller’in yorumu şu şekilde:

Ben herhangi bir tarih vaat etmek istemiyorum. Ama işler sırasıyla olduğundan umutlu olurdum.

Bu yıl yıl sonuna denk geldiği için, Ocak ayının yeterince iyi olup olmadığı konusunda çok emin değilim, ama gerçekten bu konuda herhangi bir söz vermek istemiyorum.

Bu konuda Google’dan net birşeyler duymayı bekliyorduk ve John Muellerin bu açıklaması ile penguen 4 güncellemesinin sırasının henüz gelmediği anlaşılıyor. Algroitma değişikliğinin bu ay içerisinde çıkmasına kesin gözüyle baksak dahi, Gary Illyes’in bitmemiş bir algoritmayı çalıştıramayız açıklaması ve Google’ın tatile girdiğinin duyurulması ardından bir çok web ve seo uzmanı yeni bir meraklı bekleyişe girdi.

Gerçek zamanlı algoritma ve seo

Gerçek zamalı algoritma ile geçmişte yanlış yöntemlerle çalışılmış backlink çalışmaları olan arkadaşlarımız bir miktar sorun yaşayacaktır. Sıralamanızı korumak için yapmanız gereken işlemler nettir. Site dışı bağlantılarınızı en iyi seviyeye getirmek. En fazla bir ayınız kaldığını düşünürseniz, zararlı ve yararsız bağlantıların kaldırılması için bir ay sizlere önceden duyurulmuş güzel bir fırsattır ve bu fırsatı en iyi şekilde değerlendirmeniz gerekmektedir.

Bildiğiniz gibi Google’ın kalite standartları her geçen gün artmakta ve eski yöntemlerle seo yapmak gittikçe zorlaşmaktadır. Birçok kuruluş internette olmak için bir web sitesinin yeterli olacağını düşünürken, bilinçli kuruluşlar seo çalışmalarına yöneliyorlar. Evet, bilinçli olmak önemli, fakat teknolojide güncel olmayan bilgi yarardan çok zarar verebilir. Bundan bir kaç ay öncesine kadar seo uzmanlığını 4 işlem olarak bilen, 4 işlem  olarak çalışan bir çok insan sıralamalarda büyük gerilemeler yaşadı. Bu konularda biz her zaman doğru bilgiyi sizlere sunmaya çalıştığımız için, yapılması gereken önlemleri, yeni çıkan algoritmalardan nasıl zarar görmeyeceğinizi makalelerimiz de anlattık ve anlatmaya devam edeceğiz. Haber ve seo çalışmalarımızı özellikle Google üzerine yoğunlaştırdığımız için teorilerimizin Google yönergelerine / Google açıklamalarına aykırı olup olmadığını kontrol ediyoruz.