Çevrimdışı Google Map güncellemesi ile artık mobil cihazlarımızda haritaları internet bağlantımız olmadığı zamanlarda da kullanabileceğiz. Mobil cihazlarımızda yön bulmak için kullandığımız haritalar servisi bir çok durumda yardımımıza koşmuştur. İnternet bağlantı problemleri yaşadığımız durumlarda ise haritalar servisini kullanamayışımız bizi bazı sorunlarla baş başa bırakıyordu.

Google kullanıcılarından gelen istekleri değerlendirip mobil cihazlarda haritalar servisi için çevrimdışı kullanım güncelleştirmesini getiriyor. Yeni güncelleştirme henüz dağıtıma çıktığından dolayı Türkçe versiyonu için biraz bekleyeceğiz. Önemli bir güncelleştirme olduğu için bu bekleyişin çok uzun sürmeyeceğini tahmin ediyoruz.

Çevrimdışı Google Map Nasıl Çalışıyor?

Öncelikle indirmek istediğimiz bölgeyi seçip kaydediyoruz. Seçtiğimiz bölgenin verilerini mobil cihazınıza indirdikten sonra GPS uydularına bağlanarak çevrimdışı olarak Google Map’i kullanabiliyorsunuz. Navigasyon hizmetleri içerisinde en kalitesi olarak bilinen Google teknolojiyi kolaylaştırmaya devam ediyor.

Benzer çevrimdışı uygulamaların mobil cihazlarda çok yer tutması büyük problemler yaratıyordu. Google’ın bölgesel verilerilerini indirdiğinizde benzer uygulamalara göre, cihazımızda daha az yer tuttuğunu göreceksiniz.

Çevrimdışı Google Map

 

 

“Google Map Menüde “Çevrimdışı Alanlara” gidiyorsunuz ve “+” butonuna dokunarak, örneğin, bir şehir, ilçe veya ülke arıyorsunuz ve “İndir” butonuna dokunarak o alanı indirebiliyorsunuz . Bir kere indirildikten sonra hiç internet bağlantınız olmayan bir yerde dahi konumuzu bulabiliyorsunuz. Google Haritalar otomatik olarak çevrimdışı çalışacaktır. Bir bağlantı bulunduğunda kolaylıkla Haritalar yeni sürüme erişecek, geçerli rota için canlı trafik koşulları da dahil olmak üzere çevrimiçi çalışmaya başlayacaktır. İnternet ücretlerinden çok fazla etkilenmemeniz için büyük verileri wi-fi bağlantıları ile indirmenizi tavsiye ediyoruz.

İlk ön izlemesi 2015 Mayıs ayında Google I/O’da tanıtılmış olan çevrimdışı Google Map2in iOS için olan versiyonu da çok yakında çıkacak.

Google ürün yöneticisi Amanda Bishop müşteri şikayetlerini değerlendirdikten sonra, bu yeni güncelleme için uzun bir süre uğraştıklarından bahsediyor.

Yeni Google Map ile ilgli duyuru haberi okuyabileceğiniz Resmi Google Blog sayfası:

https://googleblog.blogspot.com.tr/2015/11/navigate-and-search-real-world-online.html

Google’ın yeni çevrimdışı navigasyon özelliğini çok güzel bir gelişme olarak görüyor ve kullanımını tavsiye ediyoruz.