Anahtar kelimeler ve doğru ifade kullanımı özgün bir içerikte seo kriterleri içerisinde olmazsa olmaz bir çalışma tekniğidir. Bir çok yerli ve yabancı seo makalesinde önemi vurgulanmaktadır.

Herşeyi doğru yaptığınızı düşünüyor arama sonuçlarında istediğiniz yerlere gelemiyorsanız, sorun seo çalışmanızda değil, yazım kurallarınızdan kaynaklı demektir.

Peki doğru bir içerik ve içerikte anahtar kelimeler nasıl ifade edilmelidir ?

İçerik Başlığı

Bütünlükten uzak ve anlamsız bir başlık yerine konuyu doğru anlatan bir başlık kullanmalıdır.

Çalışma kelimesi olarak SEO ve Google kelimelerini tercih edelim.

Yanlış Örnek:

Seo’nun google’da ne işi var ?

Bu yanlış başlıkta, arama kelimeleri içerisinde anahtar kelimeler yer alsa bile, konu başlığı anlamsız olduğundan dolayı bu cümle benzeri bir arama yapan insan sayısı az olacaktır.

Doğru Örnek:

Seo çalışmalarının google aramalarındaki etkisi

Burada anahtar kelimelerimizi doğru kullandık ve başlık içeriği konu bütünlüğü ile uyumlu olacaktır.

Yine bir başlıktan örnek verelim. Bir ürün satıyorsanız ürünün ismi yerine ürünün seri numarasını başlığa girmek temel yanlışlardan biridir. Bir çoğunuz belki böyle bir yanlışa düşmeyecektir ama bir kaç yerde buna benzer satış yapmaya çalışan sitelere denk geldiğim için yazma gereği duyuyorum.

Ana kategoriniz ” cep telefonları ” Alt kategori : ” yok ” ürün isminiz ” X-F10001-01 “.

Burada kategorilendirme işlemi  yazım şeklinin nasıl doğru olacağı tabiki tartışılabilir ama yanlış olan şeyleri ürün başlığının kullanıcıcnın internette aradığı gibi olması

Kişi cep telefonunu arattığında Zoyuka X şeklinde aratır. Öyleyse ürün ismine Zoyuka X yazıp ko ürün başlıklarına <h> tagı verebiliriz. Sayfa yapınızı bozmayacaksa Bold yazı karakteride kullanılabilir. <h> etiketlerinizin font türü ve boyutunu CSS dosyalarınızdan düzenleyebilirsiniz.

Ürünün model numarası tabiki verilmelidir. Fakat bunu ürün açıklamaları kısmında yapın. Ürün kod numarası ile bilinen bir ürünse ve aynı serinin birkaç modeli varsa, Hem hem isim hem de kod numarası kullanılabilir.

Örnek:

” Zoyuka X 220 5″ “

 

Dilbilgisi:

Yazım kurallarına olabildiğince bağlı kalmaya çalışmalısınız.

Aram kelimemiz ” ya da ” :

yada2

 

yine ikinci aramada da aynı kelimeyi “yada“(bitişik olarak) arattık. İki kelimede ya da olmasına rağmen arama sonuçları yazım biçiminden kaynaklı olarak farklı çıkacaktır.

yada1

 

Tabiki konumuz ya da ayrı yazılır ya da bitişik yazılır değil. Burada anlatmaya çalıştığım şey yazım alışkanlıkları kişiden kişiye değişiklik gösterse de toplumda en çok benimsenmiş yazım stilleri kullanmanın arama sonuçlarına daha iyi etki edeceğini düşünüyoruz.

İçerik yazısı:

İçeriği oluştururken, sadece arama kelimelerine odaklanmak yanlış olacaktır.

İyi bir makale için bir çok kriter vardır. Ön sıralarda çıkan kelimeleri kullanmak tabiki önemlidir. Fakat sadece anahtar kelime’yi kullanabilmek için de yazınızı okunmaz hale getirmeyin.

Yazım kuralları önemli olduğu kadar, insanları sıkmayan, kullanıcıyı sayfanıza çekmek için aldatıcı içerik girilmemiş yazılar aynı zamanda sayfanıza kullanıcı geri dönüşü sağlayacaktır. Yeri geldimi ciddi, yeri geldimi espirili bir üslup kullanmak sayfalarınızın daha çok sevilmesini sağlayabilir.

Bu konu hakkında onlarca örnek versekte yeterli olmayacaktır. Yazdığınız içerik sizi memnun ediyorsa, okuyan insanlarında çoğu eminim beğenecektir.

Şimdilik çok temel örnekler verebildik ama fırsat buldukça bu konu ile ilgili yeni içerikler oluşturacağız.