2015 yılı bir çok güncelleme ve algoritma değişikliği ile geçti. Bazı seo algortimaları artık geçersiz ve anlamsız hale gelmiş durumda. 2016 yılının içerik kalite oranları ile geçirilecek bir yıl olduğunu düşünüyorum. Her firma,şahıs en iyi içerik için yarışacak. Peki bu süreçler içerisinde neler yapabilirsiniz.

Akıllı içerik?

2014 yılı başlarından itibaren içerik firmaları popüler hale gelmeye başladılar. İçeriğin değeri aslında 2015 başlarında anlaşıldı ve içerik firmalarının sayıları her geçen gün artmaya başladı. Evet içerik firmaları giderek artıyor lakin, içerik kalitesi giderek düşüyor. Hızlı para kazanma yöntemi olarak son zamanlarda içerik yazarlağı dönemi başladı. Malesef bir sitedeki yazıları diğer siteye kopyalayarak veya küçük değişiklikler yaparak site sahiplerine ulaştırmaktadırlar. Tarafınıza teslim edilen içeriğin özgünlük ve kalite oranı nedir? Hiç ölçtünüzmü ? İçerikler sayesinde sitenizde ne kadar bir ilerleme oldu. Sürekli gelişmeleri not alıyormusunuz?

E-ticaret sitelerinin %80 inden fazlasının aynı içerikleri paylaştığını, sosyal medya hesaplarında aynı içeriklerle paylaşım yaptıklarını ve bu yüzden ilerleyemediğini. Aynı içerik firmaları ile çalışarak birbirinin kopyası içeriklerle çöp indexler oluşturdukları için internet her geçen gün, çöp yığını haline gelmektedir. Milyarlarca gereksiz index, kopya indexlerle dolu bir internet ortamında siteler kendi aralarında mücadele vermektedirler. Bu süreç içerisinde Google en doğru içeriği tespit etmek adına ve en kaliteli siteyi seçmek adına, 2015 yılında sayısız algoritma yayınladı. Evet bir çoğunu resmi olarak açıkladı, John Muller’in dediği gibi google yıl içerisinde sayısız güncelleme yapar, bazen bir çoğunu duyurmaz. Bu süreç içerisinde neler yapabiliriz inceleyelim.

Akıllı içerik teknikleri nelerdir?

Sitenizin geleceği akıllı içerikler hakkında bilmedikleriniz ve akıllı içeriği uygulama yöntemleri.

içerik

Akıllı içerik yayınlama ve zamanlama

Yazılan içerikler için en iyi strateji zamanlarını seçerek ilerleme yöntemidir. İçerikler yazılarak zamanlanmış gönderi olarak belirli saat ve tarih aralığında devreye girer. Rakiplerinizden bir adım önde olmak için gün içerisinde çok fazla içerik yazabilirsiniz. İşte sorun burada başlamaktadır. Özel tekniklerim arasında yaptığım analizler sonucunda sitelerin üstün körü içerik paylaştıklarını gördüm. Tabi bunu her site için söyleyemem. %90 lık bir bölümünün gereksiz içerikleri, gereksiz zamanlarda paylaştıklarını gözlemledim. Aslında bir alan hakkında bilginiz var ise, biraz daha yaratıcı olarak rakiplerinize büyük farklar atabilirsiniz. Örnek vermek gerekirse bir film siteniz olduğunu düşünelim ve akıllı içerik nasıl yapacağımızı öğrenelim. Tüm kullanıcılar vizyona giren filmleri bir kaç gün ara ile sitelerinde paylaşmaktadırlar. Evet akıllı içerik burada devreye girer, marifet vizyona girmemiş bir filmi vizyon tarihinden önce yazıp, vizyona gireceği güne zamanlamaktır. Film örneğin 01 ocak tarihinde vizyona girecek ise, içerik bugünden yazılmalı ve içeriğe zaman ayarı verilerek 01 ocak tarihinde sabah 06.00’da yayınlamasını sağlamak her zaman olumlu sonuçlar doğuracaktır. Seo derslerinde sürekli üzerinde durduğum konulardan biridir, öğrencilerime sürekli farklı olmaları gerektiğini anlatırım.

İçerik Deneyimi

Bir alanda hizmet vermeye başladınız bu süreç içerisinde en önemli farkınız deneyim olmalıdır. Rakiplerinize göre içeriklerinize daha çok önem vermeli, içerik araştırmaları yapmalısınız. Aslında seo’ya bir yarış olarak bakmamak gerekiyor. Son derece sakin, istikrarlı ve emin adımlarla ağır ağır ilerlemek en mantıklı harekettir. Unutmayın çok bilen çok yanılır. Siz burada bilgili olup en az hata yapan site olmalısınız. İçerik yayınlamak için içerik yayınlamadan kaçınmalısınız. Sanal ortamda herkes para kazanmak istiyor ve bunun için 1 günde 3000 den fazla site yayın hayatına giriyor. Her site bir önceki rakibini kopyalayarak ilerliyor. İşte burada farklı olmalısınız, rakipleriniz birşeyler yaptı diye sizinde yapmanız gerekmez. Rakiplerinizin yapmadığı şeyleri yapmak daha etkilidir. Özeltekniklerim arasında, her zaman rakiplerimi analiz eder ve hiç akıllarına gelmeyen şeyleri sitemde uygulayarak, iyi sonuçlar elde ederim. Bu yüzden çok fazla araştırma yaparım günümün %80 lik bölümü okumak, araştırmak ve kendimi eğitmekle geçmektedir. Eğer bir alanda gereğinden fazla bilgili iseniz, doğal backlink ağının tepesinde yer alırsınız. İçerikleriniz beğenilir ve farklı sitelerde kaynak belirtilerek paylaşılır.

İçerik Hedefleri ve Ziyaretçiler için İçerik

Bir hedef seçmelisiniz, içeriklerinizi yazarken. Ziyaretçileriniz arasında dahi bir yaş sınırı bulunmaktadır. Genelde blog tarzı kurulan sistemlerde yaş sınırı göz ardı edilerek paylaşımlar yapılır ve farkında olmadan bir çok ziyaretçi malesef tekrar siteye gelmez. Sadece yaş faktörü ile sınırlı değildir, ilgi alanlarının eşit dengede paylaşımıda çok önemlidir. Genel bir portal olup, sadece aynı kategorilere sürekli yazı yazılıyor ise, diğer kategorileri takip eden kullanıcılar zamanla siteden vazgeçecek ve tekrar gelmeyeceklerdir. İçeriklerinizi sitenizin ziyaretçi eğilimlerine göre planlı olarak yazmalı ve eşit dengede dağıtmalısınız.

İçerik istatistikleri

Kullanıcıların ve ziyaretçilerin hangi içeriği ne kadar sıklıkla ziyaret ettiğini ölçmelisiniz. Yazmış olduğunuz içeriklere günlük gelen hit sayısını sürekli incelemelisiniz. Güncelliğini yitirmiş içeriklerinizi yeniden düzenleyerek, içerik içerisinde küçük çaplı değişiklikler yaparak, görsellerini değiştirerek tekrar dizine göndermeniz sitenizin geleceği açısından çok sağlıklıdır. Genelde belirli bir sayıya içerik olarak ulaştığında her site sahibinin sorunudur. Aslında bunun çok basit bir çözümü vardır. Eski içerikleri güncelleyerek tekrar hit kazanabilirsiniz. Taze bilgi sunan site her zaman ilerleyebilir. İçeriklerinize hangi kelimelerde, hit geldiğini kontrol edin. Sürekli aynı içeriklerde yazılar yazmamaya ve içerik taglarında aynı anahtarları kullanmamaya özen gösterin.

Akıllı İçerik sosyal medya paylaşımları

Akıllı olarak sosyal medya paylaşımları aslında en kolay olan paylaşım türüdür. İçerikler yazıldıktan sonra zaman ayarı yapılır ve sosyal medya bileşenleri siteye kurulur. Bir çok sosyal medya bileşeni içerik paylaşıldığı an otomatik olarak sosyal medya hesaplarında paylaşım yapar. Burada dikkat etmeniz gereken konu ise, google+ , facebook hesaplarında farklı başlık ve özet yazılar ile goog link kısaltma servisini kullanarak paylaşım yapmak olacaktır. Pinterest, reddit, twitter gibi sosyal medya hesaplarında otomatik paylaşım yapabilirsiniz. Ama diğerlerinde farklılık yaratmanız geremektedir. Tekniklerim arasında sosyal medya hesaplarında da farklılıklar yaratarak başarılı sonuçlar elde ettiğimi söyleyebilirim.

Sosyal medya paylaşımlarının düzeni çok önemlidir. Bir içerik yazıldığında mutlaka paylaşılmalı, bir disiplin içerisinde devamlılığı sağlanmalıdır. Bilenmedik ve yeni yayına girmiş sosyal medya hesaplarından uzak durmanız gerektiğinide unutmamalısınız.

İçerik koruma

Özgün içerik yayınlayan her sitenin DMCA kayıt olması gerekiyor aslında 10$ gibi bir ücret karşılığında içeriklerinizi koruma altına almalısınız. Tüm sitelerin kayıdının olmasını gerektiğini düşünüyorum. Kopya içerik yayınlayan sitelerin bir an önce önemsiz yerlerde yerini alması için google gerekli düzenlemeleri yaptı ve yapmaya devam ediyor. Ben sürekli olarak içeriklerimi DMCA üzerinden kontrol ederim, içeriklerimin izinsiz ve kaynak belirtilmeden kullanımını tespit ettiğim zaman, DMCA şikayetinde bulunur ve içeriğimi koruma altına alırım. Sizlerde bunu düzenli olarak yaparsanız, daha kalıcı olabilirsiniz. Son olarak bir alanda gerçekten bilgili değilseniz, site açmaktan uzak durmalısınız. Yazılarınızı yazarken sevmeli ve bundan mutluluk duymalısınız. Rakiplerinizi dahi sevmelisiniz, çünki onlarda sizler gibi aynı amaç için uğraşan insanlardır. Nasıl daha iyi olabilirim sorusunu sürekli kendinize yöneltirseniz mutlaka farklılık yaratacak şeyler üreteceksiniz.

Teknikleri gibi sizlerde kendinize özel teknikler geliştirmelisiniz. Google’ı gerçekten sevmeli ve aslında işi zorlaştırma değilde daha iyi yapanları önde çıkardığı için hayranlıkla takip etmelisiniz. Bazen acaba ne zaman bir değişiklik olacak diye sabırsızlıkla bekler, her değişiklik için araştırmalar yaparak daha iyi çözümler üretmeye çalışırım. Yaptığınız işi ve sitenizi sevin.