Organik alınan hitler site değerinizi sürekli olarak arttırmaktadır ve en büyük trafik kaynağı tartışmasız organik aramalardır. Sosyal medya veya diğer platformlardan anlık olarak trafik sağlayabilirsiniz ancak hiçbir kalıcılık değeri ifade etmez ama organik aramalarda üst sıralarda olursanız sürekli trafik alırsınız.

Ancak doğru adımlar izlenmezse organik trafik almak oldukça zordur. Yüz üzerinde SEO hizmeti veren kurum ve kişilere organik hitleri arttırmanın en etkili yolunu sorduğunuzda alacağınız cevap link almak ve kaliteli içerikler eklemek olacaktır. Bu yöntemler yaygın olarak bilinen yöntemlerdir ve çoğu webmaster bu işlemleri uygular ancak kısıtlı sayıda web sitesi başarı elde eder. Ancak bu başarının arkasında sistemli ve detaylı çalışma vardır. Kimse sadece link alıp uzun içerikler ekleyerek istenilen başarıyı elde edemez.

Organik hit nasıl artırılır

Özellikle yeni sitelerin belli bir otorite ve değere ulaşması için link alımı ve yüksek değere sahip içerikler eklemesi gerekmektedir. Bu yöntem sitenizin otoritesini arttırırken organik hit almanıza katkı sağlar ancak anlatacağımız adımları uygulamanız hitlerinizi iki katına çıkartacak önemli faktörlerdir.

Hedef Başlık

İçeriğin neyle bağlantılı olduğunu gösteren ancak kullanıcıların arayacağı türden başlıklar tercih edin. En büyük sorunların başında yanlış seçilen başlıklar vardır. Yapılan aramalara uygun girilmeyen başlıklarla organik hit alamasınız. Doğru başlığı Keyword planner kullanarak seçebilirsiniz.

Burada dikkat edeceğiniz bir diğer etken ise başlığın güncel olmasıdır. Aranma hacminin yüksek olması sizin hit alacağınız anlamına gelmez. Kullanılan hedef kelimeyi detayların uygun bir içerikse yıl tarihi ekleyin böylece daha fazla organik hit alıp zaman içinde yükselme sağlayabilirsiniz.

Yazı türü

Moz’un son dönemlerde yaptığı bir araştırma resmi dille hazırlanan makalelerin daha fazla organik hit aldığını söylemektedir. Özellikle “merhaba”, “eğlenceler”, “ilham”, “görüşürüz” ve emoji kullanılan makalelerin alt sıralarda kalarak daha az organik hit aldıklarını göstermiştir.

Yani yazı türünüz bir kişiyle konuşuyormuş veya bir kişiye anlatıyormuş gibi değil genel bir kitleye hitap eden resmi bir dil kullanılarak hazırlanması gerekiyor.

Güncelleme yapmak

Sitenizde bulunan bir içerikle bağlantılı yeni bir bilgi edindiniz. Bu haberi yeni bir başlık altında değilde eski haberinizi güncelleyerek yayınlayın böylece daha üst sırada yer alarak organik hiti arttırabilirsiniz.

Eski başlık ve içerikleri yenileyin
Webmaster araçları > Search Console aktif olarak kullanın bu alanda hangi kelimelerden trafik aldığınızı ve o kelimelerde sitenizin konum, tık başı oranı gibi verileri görebilirsiniz önceliğiniz gösterimi yüksek ancak TO düşük içeriklerinizde sıralama yükseltmek olmalıdır.

Eski içerikleri yükseltmek için;

Yükselmesini istediğiniz makalenin başlığını değiştirip (URL yapısı değişmeden, anahtar kelimeyi içeren) yeni bir içerik gibi yeniden yayınlayın ek olarak bu içeriğe sosyal medya yardımıyla hit alın (Örneğin, hedef kelimenizin aylık gösterimi 30 bin ise Sponsor reklamla beraber 5-7 gün ön plana çıkartarak içeriğe günlük 1.000+ hit alın) bu yöntemle içeriğinizi ilk 3 sıraya kadar yükseltip organik trafiği arttırırsınız.

Kısaca toparlayacak olursak sitelere yüksek değerler sunmayacak içerikler eklemek yerine eski içerik ve sayfalarınızı daha güçlü hale getirerek organik hitleri arttırmak daha kolaydır.