2017, en azından büyük Google algoritma güncellemeleri açısından sakin bir yıldı. 2016 yılında, mobil- friendlyliness güncellemesi olan Possum ve birkaç ekleme yapılmıştı. Adwords’te büyük değişikliklere neden olan Penguin 4.0 piyasaya çıktığını gördük. Mart ayında “Fred” güncellemesi dışında nispeten sessiz bir yıl oldu.

Bunlarla birlikte, mümkün olan en iyi kullanıcı deneyimi yaratmanın önemine şahit olduk. Mobil optimizasyon ve makine öğrenimi gibi kısa sürede etki etmedi ancak 2018 yılında bu alanlar daha gelişerek sonuçları düşündüğünüzden daha fazla etkileyecek bu nedenle 5 kritik SEO konseptini anlamanız gerekmektedir.

1. Mobile-First Indexing

Mobile-First Indexing

Mobil cihazlara uygun bir web sitesi oluşturmanın önemi artık herkes tarafından biliniyor. Tüm web trafiğinin %55’ni oluşturan mobil trafiğin yıl içinde artacağının farkında olabilirsiniz ancak çoğu insanın farkında olmadığı şey artık sadece mobil uyumlu site oluşturmak yeterli değil! Şuan önemli olan “mobile-first” olabilmek.

Google geçtiğimiz yıl artık sitelerin masa üstünden değil, mobilden dizinlere ekleneceğini açıkladı. Bu Google botlarının mobilleştiği anlamına geliyor artık sitenizin masaüstü görünümü yerine mobil görünümü dizinlere eklenecek.

Başka bir deyişle, sitelerin masaüstü görünümü artık Google için önemli değil. Mobilde nasıl göründüğünüz önemli. Bu nedenle artık mobil SEO’ya öncelik verme zamanı geldi.

Mobil SEO’unuzu iyileştirmenin birkaç pratik yolu:

 • Mobil Uyumluluk Testini yapın. (uyarı çıkıyorsa hataları giderin.)
 • Kırık bağlantıları düzeltin ve hatalı yönlendirme yapın.
 • Sıkıştırılmamış görüntüleri sıkıştırın.
 • Oynatılmayan içeriği ve engellenen kaynakları kaldırın (ör. JavaScript, CSS, belirli resimler).
 • Pop-up ve geniş reklamları kaldırın.
 • Mobil kullanılabilirliği artırın (örneğin, metin boyutu, görünüm noktası yapılandırması, dokunma hedef boyutları).
 • Mobil cihazlar için ek site ögeleri (yapısal veriler, başlık etiketleri) ekleyerek denetimlerini yapın.

2. Semantik Arama

Semantik SEO Arama

2013’te Google’ın Hummingbird güncellemesinin amacı, arama yapan kişinin amacını daha iyi anlayarak arama doğruluğunu iyileştirmekti. Bugün, anlam bilim araştırması daha da gelişti ve arama motorları, sorgu bağlamını ve kelimeler arasındaki ilişkileri anlamada her zamankinden daha iyi sonuçlar ortaya çıkartıyor.

Anlamsal aramanın amacı, arama motorları için doğal dil sorgularını daha iyi anlamaktır. Dolayısıyla bir kullanıcı Google’a “Son haberler ne?” sorusunu sorarsa Google, son dakika haberleri, yeni gelişmeler gibi olayların sorulduğunu anlayarak arama yapana cevap vermesi gerekmektedir.

Semantik arama mekanizmasında çok ince ayrıntılar vardır. Belirli bir konuyu sabit anahtar kelimeleri etrafında anlatmak büyük bir hatadır bunun yerine eşsiz kelime seçimleri yaparak geniş bir portföyde anlatmak daha iyi sıralama almasını sağlar.

Semantik SEO’yu daha iyi oluşturmanıza yardımcı olacak bazı ipuçları;

 • Kitleniz ile alakalı bir konuyu seçin, örneğin hayvanlarla ilgili bir sitede “barınaktan alınan köpeklerin eve uyum süreci” gibi detay içeren daha önce kapsamlı yazılmamış başlıklar tercih edin.
 • Arama yapan kişiyi anlamanıza yardımcı olacak sorular sorun. Örneğin, köpek ırkları sayfasında “köken farkları”,” en kolay eğitilen köpekler” gibi seçenekler oluşturun.
 • Arama yapan kişinin amacını anladıktan sonra, eşleşen bir içerik oluşturun. Kaynağını mümkün olduğunca zengin ve derinleştirin.
 • Kullanıcı niyetiyle eşleşen diğer aramaları sağlamak için ek açılış sayfaları oluşturun.
 • Makale içinde uzun kuyruk anahtar kelimelere yer verin.

Eğer bir ürün siteniz varsa wikidata kullanarak ek açıklama ve bilgi tabloları kullanarak daha iyi sonuçlar elde edebilirsiniz.

3. Makine Öğrenimi

Makine Öğrenimi

Makine öğrenimi, semantik arama ile yakından alakalıdır. Arama sonuçlarında belirsiz sorguları “eğitilmiş tahminler” olarak sıralar. Bunun amacı bir bütün olarak insanlara daha hızlı sonuçlar sunmaktır. Ayrıca Google, makine öğrenme sistemi ile birçok arama motorundan ayrılmaktadır. Bu özellik onları daha ön plana çıkarttığı için daha etkin kullanmak istiyorlar.

RankBrain ve diğer makine öğrenme sistemleri, en iyi sonuçlar için kullanıcı davranışını analiz ediyor. Bir sorgu için en iyi kabul edilen bir başkası için yeterli olmayabiliyor buda makine öğrenme sisteminin optimizasyonunu zorlaştırıyor.

İçeriklerde anlamsal bütünlük, konu akışı, kullanıcı deneyimi gibi kriterlerini yerine getirerek sitenizi ziyaretçilere uygun hale getirip makine öğreniminde ön plana çıkabilirsiniz.

4. Zengin Sonuçlar

Zengin Sonuçlar

Geçtiğimiz yıllarda Google kullanıcılara “zengin sonuçlar” (eski adıyla zengin kartlar) sonuçları göstermeye başladı. Aranan sonuçlar ek bilgilerle beraber sıralamalarda gösterilerek insanlara daha açıklayıcı bilgiler verilmeye başlandı.

Önemli özelliklere sahip snippetlerin farklı türleri vardır. Öne çıkan ögeler arasında hepsini kullanmak zararlıdır sadece sizinle ilgili olanları kullanmanız gerekmektedir.

Google yüzlerce sonuç arasında analizler yaparak zengin sonuçları belirlemektedir. Sonuç ekranında karta sahip siteler ziyaretçilerin daha fazla dikkatini çeker ve tıklamalarını sağlar buda kullanıcı deneyimini artırmaya yönelik büyük bir artıdır.

Google bu noktada arama yapan insanlara daha fazla bilgi vermeyi amaçlar. Örneğin; bir arama hakkında video varsa sonuçlar üzerinde tek görselli play işaretli bir sonuç gösterir veya tarif aramasında özet bilgi ve puanlama gösterir.

Zengin kart kullanımı sıralamaları doğrudan etkilemez ancak kullanıcı performansını artırarak dolaylı olarak sıralamanızın artmasını sağlar.

Yapılan bir araştırmada zengin kart sahibi olan ve ilk sayfada yer alan sitelerin %30’u 1. sıradadır. Zengin kartlar sayfasından daha fazla detaylı bilgi alarak sitenizde kullanmanızı tavsiye ederiz.

5. Sesli Arama

Sesli Arama

Yeni SEO konsepti, sesli arama, Siri, Cortana ve Alexa gibi sanal asistanların yükselen trendidir.  Google gençlerin %55’i, yetişkinlerin ise %40’nın sesli arama yaptığını bildiriyor. Mobil cihazların yaygınlaşması ve asistanların gelişmesiyle oran her gün artmaya devam ediyor.

Türkiye’de sesli aramalar hala istenilen başarıya ulaşmadı ancak Google dünya genelinde iyileştirmeler yaparak sesli arama sonuçlarını daha verimli hale getireceğini açıkladı. 2018 yılında sesli aramalar daha yaygın kullanılmaya başlanacağına inanıyoruz ve bunun için hazır olmamız gerekir.

Sesli arama sonuçlarında daha iyi sıralar almak için;

 • Google My Bussines kayıt olarak optimizasyonları tamamlayın (yerel işletmeler için)
 • Uzun kuyruklu anahtar kelimelere öncelik verin ve doğal dil sorgularını optimize edin.
 • SSS’leri kapsamlı SSS sayfalarını veya semantik aramaya hitap eden ayrılmış açılış sayfalarını kullanarak adresleyin.
 • Sanal asistanlara siteniz hakkında daha fazla bilgi vermek için yapılandırılmış veri işaretlemesini kullanın.

Çıkarılacak Sonuç;

Google makine öğrenimine ağırlık vermiş durumda, atılan tüm adımlar kullanıcı deneyimini artırmaya yönelik. Eğer başarılı bir yıl geçirmek istiyorsanız ziyaretçilerinizle aranızın iyi olmasına dikkat edin. Site içeriklerini, yazım stilinizi, site tasarımını, site hızını ziyaretçilere göre ayarlayın. Kısaca ilk hedef Google değil, ziyaretçiler olsun eğer başarırsanız Google’da başarı kendiliğinden gelecektir.