2016 yılında SEO çıldırdı, sözlerini duyar gibiyiz. Peki 2017 yılında nasıl bir SEO gündemi bizleri bekliyor. 2016 yılına göre değişen faktörler ve tahminlerimiz.

Çılgın SEO Tahminlerimiz

Hızla gündem değişiyor. Peki, neye göre gündem değişiyor! Öncelikle bu soruya yanıt bulmak gerekiyor. Alışıla gelmiş düzen içerisinde yapılan, eski SEO yöntemleri güncelliğini yitiriyor. Lakin eski seo çalışmaları yapan firmalara göre gündem değişiyor. Ülkemizde üzülerek söylemek gerekiyor ama 5 yıl geriden takip edilen bir seo gündemi var. Google bir çok güncelleme yapmış olabilir ve yapmaya da devam edecek bu süreçler içerisinde peki dikkat etmeniz gereken unsurlar nelerdir? 2017 yılı için SEO tahminlerimiz;

Kullanıcı Deneyimi

Google’da değişmeyen tek kural kullanıcı deneyimidir. 8 yıllık bu süreçte sürekli tekrarladığımız kullanıcı deneyimi 2017 yılında yine ilk kriter olarak karşımıza çıkacak. Hızlı sayfalar 2017 yılının yıldızları olacak. Kullanıcıya değer veren siteler, büyümeye devam ederken. Mobil uyumsuz ve içerik kalitesinden uzak siteleri yeni yılda pek fazla görmeyeceğiz. Sitenize erişim yapıldığı andan itibaren SEO’nun ve kullanıcı deneyiminin etkisi başlar. Aslında kullanıcı deneyimi ürünü satmak için veya içeriği pazarlamak için ilk satış elementimizdir. Peki, nasıl mı? Öncelikle iyi bir konu şık ve hızlı bir site hayal edelim.

Konularımızı oluştururken harika başlıklar seçmeye özen gösterelim ve yine description alanına ziyaretçiyi siteye çekecek etkili açıklamalar yazalım evet ticarete harika başladık. Kullanıcının kalbini kazandık diyebiliriz, tabi ki bu kısım ilk aşamadır. Sonrasında ise ziyaretçinin karşılaştığı ortam kusursuz olmalı. İçerik kalitesinde sitenizin otoriter olduğunu hissettirmeniz gerekiyor. Bunun için alışılmış klasik yoğun anahtar kelimeler gibi bu boş eski tekniklerden uzaklaşmanız gerekiyor. Woow bir şeyler oluyor sitenizde kullanıcı çıkmıyor ve içerikte kalıyor. Evet etkili işler yapmaya başladık. Şimdi ziyaretçilerimiz için içeriğimiz de açıklamalar, alt başlıklar ve detaylar sunalım. İçerik kalitesini arttırmak adına yol gösterici, kılavuz bir içerik ise, teknik detaylar ile dolu bir içerik ise kullanıcıya pdf kılavuzları, video açıklamalar, teknik ilerleme adımları ve bu süreçler için yorum yani sizlere soru sormasına olanak verin. Sitenizde, sosyal medya kanallarınızda sizlere yöneltilen her soruya büyük bir samimiyet ile cevap vermekten kaçınmayın. Unutmayın sitenize her giriş yapan ziyareti potansiyel müşteri ve takipçi demektir. Kalp kırmakla sadece kaybedersiniz. Kalp kırma derken ziyaretçiye bilgi kirliliği, anahtar kelimelerle doldurulmuş çöp içerikler sunmayın. Sitenize tekrar giriş yapılmamasını sağlayacaktır bu tarz içerikler ve seo çalışmalarını yaparken acele etmeyin. Bir bebek gibi düşünmeniz gerekiyor. Emeklemeyi öğrenmeyen bir bebeğe yürümeyi öğretemezsiniz.

AMP Yükseliyor

2017 yılında AMP’nin giderek yaygınlaşacağını pazar günü yaptığım Facebook canlı yayın etkinliğinde sizlerle paylaşmıştım. Haber ve yemek sektörü için geliştirilen proje artık bir çok sektör için hazır kullanılabilir durumda ve yıl içerisinde harika gelişmeler yaşandı. AMP 5 milyon kullanıcıyı geçmiş durumda. Hızlandırılmış mobil sayfalar Google aramalarında üst sıralarda yani News kayırlı haberler ile aynı sırada gösterilmekte. Daha fazla trafik çekmek için bir fırsat olarak düşünüyorum. Reklamlardan uzaklaştırılmış sayfalar yaparak, AMP eklentilerini siteniz için uygulamanız da fayda var. Mobil uyumluluk etiketi yıl içerisinde kaldırıldı biliyorsunuz. Dünya genelinde sitelerin %85’inden daha fazlası artık mobile uyumlu olduğu için arama sonuçlarında artık mobile uyumlu etiketi göstermeye gerek yoktu. 2017 yılında Google AMP uyumlu simgesine geçebilir diye tahmin ediyorum. Mobil kullanılabilirlik yine önemli faktörler arasında yer alıyor ve 2017 yılında en önemli faktörler arasında yer alacak. Masa üstü arama sonuçları yeni yılda tamamen etkisiz olabilir yani pc arama sonuçları “mobile” sonuçlar tek faktör olarak karımıza çıkabilir.

İçerik Stratejileri

Gelişi güzel içerik yayınlama dönemi tamamen bitiyor diyebiliriz. Bu durum yeni yılda değişen bir kriter değildi uzun süredir özgün ve kaliteli içerik üreten sitelerin yazılarının daha ön sıralarda çıktığını zaten gözlemliyor dunuz. Önümüzdeki yılda iş biraz daha zorlaşacak, içerik uzmanlığı ve içerik savaşları ile dolu bir yıl olacak. En iyi, en kusursuz içerik için detaylı araştırmalar ve analizler yapılacak. Makaleler artık profesyoneller tarafından yazılacak ve freelance olarak yapan kullanıcılar bu dönem içerisinde tercih edilmeyecek. Sizlere en mantıklı tavsiyemiz içerikleriniz için bir editör kadrosu oluşturmanız olacaktır. Yine içerikleriniz de dikkat etmeniz gereken önemli hususlardan biri benzer içerik yani dublicate içeriklerden uzak durmanız gerekiyor. Bunun yerine tek içerik altında alt başlıklarla kaliteli içerikler ve detaylı içerikler oluşturabilirsiniz. Alt H tagları ile detaylar sunmaya özen gösterin ve içerikleriniz içerisinde alt alanlarda uzmana sorun, danışın veya sorularınızı lütfen bizlere sormaktan çekinmeyin gibi ibareler ekleyin. Ziyaretçilerin içerikleriniz de daha fazla durmasını sağlayacak eklentiler kurarak işe başlayabilirsiniz. Benzer içeriklerin önemi, yani o kategoride yayınlanmış ve ziyaretçinin dikkatini çekecek önemli içerikleri içerik altlarında göstermek konusunda dikkatli ve özenli olun. Yine konu içerisinde alakalı bir içerik var ise o içeriğinde ziyaretçiye faydalı olacağını düşünür iseniz, içerik yönlendirmeleri yapabilirsiniz. Lakin içerik yönlendirmeleri yaparken gelişi güzel, bir makalede 10,15 içerik yönlendirmesi yapmamaya dikkat etmelisiniz. Kısa bir örnekle açıklamak gerekir ise, 300 kelimelik bir içerik yazdığınızı düşününün ve 15 adet içerik yönlendirmesi yaptığınızı düşünün kalitesiz ve zaman kaybettirici bir içerik olacaktır ve bu içerik ile sıralamaya almayı beklememeniz gerekiyor. Önemli bir tüyo vermek gerekir ise, düşünün içerik daha önceden yazılmış ve sizde aynı başlıklar ile içerik üretmeye çalışıyorsunuz tek anahtar kelimelere odaklanarak içerik üretmeniz sadece zaman kaybı ve geri sıralarda olmanızı sağlayacaktır. Başlıklarınızı pazarlayın ve dikkat çekin. Farklı başlıklar üretin ve içerik alanında anahtar kelimeye yoğunlaşmayın. Her zaman kazanan olacağınızı bilmenizi isteriz. Organik SEO temellerinde bu prensip yer almaktadır. Uzun vadelidir, çok hızlı sonuçlar alamazsınız lakin kaplumbağa, tavşan misali olur. Kazanan siz olursunuz.

Backlinklerin Önemsizleşmesi

Backlink dönemi bitiyor mu, bitti şimdi ne yapacağız diye kara kara düşünürken aslında kendi piminizi çekmiş oluyorsunuz. İstikrar bir işin temelidir. Şimdi sizlere harika bir yöntemden bahsetmek istiyorum. Zincir sistemi izlediğim bir Youtube videosunu neden seo’ya göre uyarlamayayım diye düşündüğüm zamanlar aklıma geldi. Zincir sistemi ile başarıyı yakalamak gerçekten uzun vadede çok kolaydı. Ne yapmak istiyorum ve nereye gelmek istiyorum diye kendinize sormalısınız. Bir takvim almalı ve her gün ben sitem için şunu yaptım demeli ve takvimden gün üzerine kocaman bir çarpı atmanızı istiyorum. Her gün aynı şekilde devam etmelisiniz. Siteniz için çarpı atarak günlerin geçmesini sağlamalısınız. Zincir sistemi burada devreye giriyor, her çarpı zincirin bir halkasıdır ve halkların kopmamasını sağlayın. Yani çarpılar içerisinde zayıf halkalar var ise zincir tam ortadan veya baştan kopabilir. Yani zincirlerin her bir halkası sağlam olmalı ve kopmamalıdır. Bu yüzden Backlink ağınızı kurarken doğal olmaya özen göstermeli ve kaliteli içerikler paylaşmaya devam etmelisiniz. Bir haber sitesinden tanıtım almak ne derece doğrudur? Çok büyük bir ajans mı? oldunuz veya bir etkinliğinizi mi duyurmak istiyorsunuz evet alın tanıtım lakin bağlantıların nofollow olmasına ve o etkinlik ile ilgili sayfaya tanıtım alın. Bunu şu şekilde düşünmeniz gerekiyor, bir etkinlik yapacaksınız ve etkinlik detayını ana sayfanıza giremezsiniz sadece özet olarak girebilir veya manşet alanında bir görsel ile gösterebilirsiniz. Etkinlik için mutlaka bir detay sayfasının olması gerekiyor değil mi? Peki etkinlik yapıp ana sayfaya link yönlendirmesi yapılır ise sizce ne kadar doğru bir backlink elde etmiş olursunuz? Siteniz ters etki göstererek zayıf bir halka, boşa harcanan para ile karşı karşıyadır. İçerikleriniz ile alakalı ve benzer içerikler üreten sitelerin sitenizi haber yapması kadar doğal bir durum olamaz. Rakip siteler ama bize tanıtım vermez ki sözleri duyar gibiyiz, benzer içerik üreten siteler sadece rakipleriniz değildir. İyi bir araştırma yapmanız gerekiyor. Bağlantıları alırken nofollow ve domain adresiniz adına almaya özen göstermek gerekiyor. Düşünelim seo nasıl yapılır diye bir bağlantıyı ana domaine almak ne kadar mantıklıdır? Evet yanlış bir durum seo nasıl yapılır konusuna yönlendirilen bir linkle alınan tanıtım etkili bir tanıtım olacaktır. Yorum backlinkler çok eski tekniklerdir ve güncelliğini yitirmiş backlink tipleridir. Tanıtım alırken dikkat etmeniz gereken diğer konu ise süreklilik, bir ajans oldunuz ve hakkınızda haber yapılıyor birden 15 haber, bir sonraki ay hakkınızda haber yok, aman Allah’ım firma battı galiba, böylemi oldu yok bütçeniz bitti değil mi? Planlı olmalı ve hakkınızda haber yapılıyor veya yaptırıyor ise sürekliliğine özen göstermeniz gerekiyor.

Bilgi Kirliliği Taşıyan Sitelerde Düşüş

Fazla söze gerek yok diyeceğimiz bir konu aslında. Core güncellemeleri ile birlikte yükselme ve trafik çekme amaçlı içeriklerin gerilediğini görebilirsiniz. Lakin bazı konular kalite yönergelerini ihlal ettiği halde ön sıralarda neden o konulara bir şey olmuyor diye düşüneceğinize, yani başka sitelere odaklanıp kendi sitenizi unutacağınıza, oturup ondan daha iyi bir içerik yazmaya ve içeriğinizi geliştirmeye özen göstermelisiniz. Yaşanılan en büyük sorun ama o içerik benim içeriğim den kötü, site aykırı bir site olmasına rağmen benim sitemden önde saplantıları ile bir adım ileriye gidilememesidir. Olabilir ama o tarz sitelerin her zaman orada kalacağı kesin değildir. Her gün manuel ceza alan binlerce site olduğunu unutmamak gerekiyor. Eleştirisel tavırlar yerine yaratıcı ve ileriye yönelik işler yapmaya dikkat edin lütfen. 2017 yılında bilgi kirliliği, alıntı içerik yayınlayan, içerik kalitesi düşük, yoğun etiket kullanımı yapan, anahtar kelimelerin aşırı kullanımı ile yazılmış içerikleri daha az göreceğimiz bir yıl olacak.

E-ticaret Sitelerinde Zarar

2016 yılı e-ticaret siteleri için zorluklarla geçen bir yıl oldu. Ülkemizde Mail Marketing’in yasaklanmasından sonra e-ticaret siteleri zor anlar yaşamaya başlamışlardı ve üzerine yeni güncellemeler, penguin ve core güncellemesi denk gelince bir çoğu ciddi yaralar almaya başladı. 2017 yılında daha yüksek bir oranda e-ticaret sitelerinin kapandığını göreceğiz. En büyük sorunları xml entegrasyonu ile aynı içerikleri ana dağıtıcıdan çekerek üzerinde her hangi bir değişiklik yapmadan satışa sunmalıdır. E-ticaret SEO’nun rekabetli ve yüksek fiyatlarda yapılmasından dolayı bir çok firma e-ticaret hayatına son verdi ve vermeye devam edecek. E-ticaret siteleri için en mantıklı çözüm editörler, tüm içerikler için özgünlük ve detaylar sunmak olacaktır.

Profesyonellerin Savaşı

Liderler karşı karşıya geliyor. En iyi uzmanlar, en iyi reklam ajansları, Adwords reklam savaşları ile dolu bir yıl olacak. En büyük sorun ise Adwords reklamlarında yaşanacak gibi görünüyor. TBM oranlarının giderek artması, sağ alandan reklamların kalkması ile ciddi sorunlar ortaya çıktı. Lider firmalar üst sıra yarışına girmeye başladılar ve bu durumda az bütçe ile ticaret yapmaya çalışan kesimi ciddi oranda etkiledi. 2017 yılında TBM oranları çıldıracak diyebilirim, çok şaşırtıcı rakamlar göreceğiz. Profesyonel firmalar sadece reklam konularında en iyi olmak istemiyorlar, yüksek beğenili sosyal medya hesapları, sosyal medyalarda verilen reklam çılgınlıkları sınır tanımaz boyutlara ulaşmaya devam ediyor, gelecek yıl sosyal medya reklamları ile dolu bir yıl olacak.

SEO Firmalarında Kritik Zamanlar

SEO inanılmaz zevkli bir sektör. Bu sektörde güzel gelirler olduğunu düşünen Freelance çalışanlar ve genç yatırımcılar hızla sektöre girmeye çalışıyorlar. Eski firmaların işini biraz zorlaştırıyor tabi ki bu durum. Ama işin zevkli bölümü de burada değil mi? En iyilerin mücadelesi, rakip olmadan bir işte iyi olduğunuzu anlayamazsınız. Ya Abi bu işte çok para var gel SEO firması açalım, tanıtım alırız olur biter her firma zaten bunu yapmıyor mu? Bizim neyimiz eksik diye başlayan bir çok firma görüyorsunuz. Geliyor ve geçiyorlar, önemli olan sektörde kalıcı olmaktır. Eğer bir seo siteniz var ise başınıza gelecekleri çok iyi bilmeniz gerekiyor. Takipçiler için içerik yazmanız gerekiyor, müşterileriniz için sürekli yeni algoritmaları takip etmeli, en güncel seo yazılımlarını almalı, kadronuzda uzmanlar, yazılım ekibi, görsel elemanlar, pazarlama uzmanları, sosyal medya uzmanları çalıştırmanız gerekiyor ki kalıcı olabilesiniz. Yeni girişimciler kısa bir süre sonunda bunların eksik olduğunu görüp tekrar çekilmek zorunda kalıyorlar. Aslında üzücü bir durum çünkü açtım demekle olmuyor. UPGO olarak ilk kurulduğumuz günlerce 5000 den fazla ücretsiz telefon desteği sunduğumuzu hatırlıyorum, çıldırmış olmalı bu insanlar diye düşünen rakipler. Zor bir dönemdi gerçekten, şimdi bazı şeyler daha kolay. Lakin bu aşamaya gelmek için bir çok zorluktan geçmeniz gerekiyor. 2017 yılında tanıtımların etkisiz olmasından dolayı ve kendini geliştirmeyen link yapısından başka çözümler üretmeyen firmaların tek tek kapandığını göreceğiniz bir yıl olacak. Her şeyi hesap ederek dijital pazarlama ajansı açmak gerekiyor. Evet ajanslarda seo ücretli yüksek neden? Kira giderleri, personel giderleri, kaliteli link sistemleri, Online yazılımlar, reklam giderleri gibi bir çok gider bulunmaktadır, home ofis çalışan seo uzmanları ile aynı fiyatı doğal olarak size sunamazlar. Eğer bir seo’ya ihtiyacınız var ise, kabuğunu kırmak üzere olan uzmanlarımız sizlere destek vermekten büyük bir keyif alacaktır. Soru ve sorunlarınızı lütfen bizlere iletin, bir projeniz var ise bizimle paylaşabilirsiniz.

Makale Yazarlığı Popüler Meslek Haline Geliyor

Dış çalışmaların giderek önemini yitirdiği bir dönem olarak biliniyor 2016 yılı evet maalesef doğruluk payı var. Aslında olması gereken durumda bu. Şimdi terapi yapar gibi ellerimizi bir araya getirelim ve gözlerimizi kapatalım. Bir alanda bilgi sahibisiniz veya olmak için can atıyorsunuz. Karşınızda çok zengin bir arkadaşınız var, sizinle aynı işi yapmak istiyor. Hayalleriniz kırılıyor gibi değil mi? Bilgi yerine paranın gücü geliyor. Gözlerinizi açın ve gerçekler için Google’ın harika şeyler yaptığının farkına varın. Eşitlik artık bilgi ile mücadele dönemi 2017 yılında en üst düzey yönergeler olacak harika değil mi? Ve rüya biter. Dış kaynaklar önem kaybetmiyor aslında sadece doğru dış kaynakların doğru şekilde sitenize yönlendirilmesi, gelişi güzel link alımları ve tanıtımlardan kaçınmanız gereken bir yıl yaşayacağımızı bilmeniz gerekiyor. Bir site açtınız ve sessizce fısıldadığınızı düşünün benim bir sitem var heyy bir sitem var gelir misiniz. Duyulmadı değil mi? Tanınmış biri olarak açtığınız siteyi tanıttığımı düşünün, siteniz artık daha çok tanınır bir site olacaktır. Tek başına içerik ve tek başına tanıtım yeterli değildir. Bu iş bir halkadır, sağlam halkalar ile birleştirilen, sağlam temeller üzerine kurulan siteler inşa edin.

2017 yılında görüşmek dileği ile bizler size bir tık kadar yakınız, soru ve sorunlar için lütfen bizi rahatsız edin!