2016 yılında seo gündemi değişiyor. Değişiklikler ile birlikte seo gündemi ve çalışmaları nasıl değişecek?

2015 yılında kullanılan seo tekniklerinin etkisizleşmesi ile birlikte, site sahipleri ve seo uzmanları yeni teknik yönergeler aramaya devam ediyor. Google yapmış olduğu güncellemeler ile, anlık sıralama değerlendirmeleri yapmaya başladı. Seo gündemi daha eğlenceli ve bilgi gerektiren bir alan olmaya devam ediyor. Bir seo uzmanı olarak, google’nin yapmış olduğu güncellemeler ile daha temiz ve bilgi içeriği kaliteli siteleri ön sıralamalarda göreceğimizi düşünüyoruz.

Farklı Sıralamalarda Görünürlük

Google arama motorunda seo alanında ilerleme kaydedemeyen kullanıcılar, artık farklı arama motorlarına ve sosyal medya ağlarına yönelerek iyi sıralamalar yakalaması gerektiğini düşünmektedirler. Ticaret sadece bir arama motoru üzerinde dönmüyor. Youtube, facebook gibi platformlarda iyi sıralamalar elde etmek için 2016 yılında büyük ataklar gerçekleştirildi. 2015 yılına kadar kullanılan bir çok teknik, hatta %95‘i artık geçersiz pasif duruma gelmiştir. Google iyileştirmeler yaparken, bazı kullanıcılar ve seo uzmanları google arama motoru kullanım oranını düştüğünü düşünebilirler. Google üzerinde yapılan seo çalışmalarının neredeyse %95’inin artık hiç bir tepki vermeyişi yüzünden, seo uzmanları ve müşteriler artık başka arama motorlarına yönelmiş durumdadır. Bu yönelişler yeni algoritmalar ile birlikte neler yapılacağını bilmedikleri için olmaktadır. Yahoo, yandex, bing arama motorlarının 2016 yılında daha aktif kullanılacağı düşünülmektedir.

Arama motorları sürekli iyileştirmeler yaparak seo uzmanlarına aslında yardım etmektedirler. Aslında bir arama motoru seo uzmanına mecburdur. İlk sayfaları seo çalışması ile kapatan seo uzmanları, arama motorlarının reklam satmasına yardımcı olan ilk unsurdur. Yapılan güncellemeler sonucunda, nasıl bir seo çalışması yapılacağı aşikar duruma gelmiş, yapılan teknik çalışmaların boşa gittiği görünerek, arama motorları üzerinde seo çalışmalarının her geçen düştüğü görünmektedir.

Bir arama motorunun gelir kaynağının %85’ini reklamlar oluşturmaktadır. Reklam pazarlama sanatı olarak değerlendirilmesi gerekiyor aslında. Bazı siteler ön sayfada olacak ve o siteleri geçemeyen siteler ise reklam verecek. Bu temel kuraldır, 2015 yılına kadar tüm teknik yönergeleri okumuş, yıllardır arama motoru politikalarına göre kendini geliştirmiş uzmanlar. Açıkçası verdikleri emekler için üzülür duruma gelmişlerdir.

Sosyal Medyanın Yükselişi

Facebook, youtube, instagram vb sosyal medya siteleri 2016 yılında büyük bir atak yaparak seo ve pazarlama alanında kullanım oranları artmış durumdadır. Çok açık ve net bir durum var aslında burada. Googlede yükselmek giderek zorlaşıyor, büyük yatırımlar yapan firmalar, yanlış yol haritaları ile ilerledikleri için her geçen gün gerilemeye başlıyor. Bunun yerine sosyal medya kanallarında daha ekonomik bütçeler ile yükseliş yaşama süreci başladı. Artık tüm site sahipleri neden yahoo veya bingte sitem ilk sayfada değil sorularını kendilerine daha çok soruyorlar. Unutulmaması gereken bir gerçek ise, seo=google yani seo çalışmalarının başlangıcı google’a dayanmaktadır. Seo uzmanlarının gelişmesinde en çok yardımcı olan arama motoru, aslında daha doğru yönergeler ile seo yapılmasını istemektedir. Zorlaşan bir sektör olabilir, daha teknik yönergeler ile yol haritası oluşturarak, daha başarılı sonuçlar alınabilir. Google seo çalışmaları için yayınladığımız teknik dokümanı inceleyebilirsiniz. Yine Google 2016 Kalite Yönergeleri pdf dokümanından yararlanmak mümkündür.

2016 Yılında SEO Nereye Gidiyor

2015 yılına kadar net terimlerle konuşan uzmanlar, 2016 yılında artık net olmayan kavram ve teknikler ile çalışmalar yapmaktadır. .2016 yılında içerik pazarlama döneminin giderek artacağını, en kaliteli ve prof içerikleri sunan sitelerin ön planda çıkacakları hakkında bir çok haber yapıldı. Bu yıl seo gündemi biraz karışık geçeceğe benziyor, iyileştirmeler yapan arama motorlarının düşünmediği tek bir nokta var. Her iyileştirme için seo firmaları tarafından yapılan oto yazılımlar bulunmaktadır. Sürekli algoritma değişikliği ve denemeler yapan bir arama motoru malesef eskisi kadar tutulur olamaz, her gün yeni bir otomasyon geliştirmek mümkün değildir. En bilinir arama motorlarının kullanım oranlarının giderek düşeceğini gözlemleyeceğiz ve artık diğer arama motorları için seo çalışmaları daha aktif olarak kullanılır duruma gelecektir. Yapılan çalışmalar ile bir yol kat edemeyen siteler tekrar google üzerinde seo çalışmalarına devam edeceklerdir.

2016 yılında seo firmalarının artacağını gözlemleyebiliriz. Aynı oranda içerik pazarlama firmaları da yükselişe geçecek. Peki bu durum seo için olumlumu olacak; hayır, çünkü amaç içerik çöplüğünün ve yavaş sitelerinin temizlenmesi idi. Daha kaliteli içerik üretmek adına, daha fazla kalitesiz içerik üretilecek ve doyum noktası dediğimiz. En yüksek rantlar da içerik havuzları oluşacak. Sitelere verilen değerler içerik haricinde ikinci bir unsur ile değerlendirilir duruma 2017 yılında gelecek. Bir sitenin ilk yapı taşı içerikler ve iç link zinciridir.

2016 yılında büyük heyecanlar ve yeni seo tekniklerini bol bol göreceğimiz bir yıl geçireceğiz. Bir Google sevdalısı olarak, gelişmeleri takip edip, sizlere aktarmaya devam edeceğiz.