2016 yılı Seo açısından nasıl geçecek ?

Seo uzmanlarının işi falcılık değildir. Gelişen teknolojileri takip edip bir yol haritası çizmek zorundadırlar.

2015 yılında Seo’da neler değişti ?

2015 yılı başlarına göre sıralamaların yer değiştirmesi çok hızlı gelişmeye başladı. Özellikle kullanım oranlarına göre en çok kullanılan Google (SERP) sonuçlarında derece kazanmak isteyen sosyal medya ve seo uzmanları tarafından yürütülen farklı stratejilerin bir çoğu iyi sonuç verirken, bir çoğuda kötü sonuçlanmıştır. Seo çalışmaları anti algoritma ve organik çalışma olarak iki farklı şekilde yürütülebilir. Bu iki çalışma biçimini aynı anda çalışan kişilerde vardır. Genellikle legal olmayan içerikler için anti algoritma sistemleri geliştirilmeye çalışılırken, normal içerikli siteler için ise organik çalışmalar yürütülür.

Anti algoritma ve organik çalışma esasları

Aslında baktığımızda seo ile alakalı alan adlarının çoğu seo uzmanları tarafından alınmıştır. Güncel olmayan bilgilerle Seo çalışmasına başlayan yeni seo uzmanları anti algoritma sistemlerini normal seo işlemleri ile aynı sanmaktadır. Buradaki asıl problem eski bilgilerin eskiden doğru olması, aynı şekilde kalacakları anlamına gelmediğidir. Google’ın eskiden uyguladığı pagerank, backlink gibi sistemlerin kötüye kullanımı ve bu kötüye kullanım ile haksız rekabet ortamı oluşturulması anti algoritma çalışmalarının en basitine örnektir.

Şimdi örnek vermek gerekirse, içerik olarak emek verilmiş bir internet sitesi ile içeriği olmayan bir internet sitesinin yarışabilmesi saçmadır. Ama Google için içerik girmeyen bir sitenin tanınmış olması, içeriğininde iyi olacağı anlamına geliyordu.

Google yeni güncellemeleri ile yeni bir başlangıcın ilk adımını attı ve anti algoritma tabanlı çalışmalar giderek daha geç sonuçlar vermeye başladı. Google takip sistemini manuel dahi kullansa insan ve matematik algoritmalarının sınırları olduğunu keşfetti ve riskli bir karar alarak kendi sanal zeka sistemlerini geliştirip çalıştırdı.

Organik çalışma dediğimiz şey kaliteli ve özgün içerik, doğal yollarla yapılmış beğeni yorum sosyal paylaşımlar ve internet üzerindeki sohbetlere verilen genel isimdir. Basit Anti algoritma çalışmalarına örnek verirsek, backlink ve aynı yazıların onlarca kopyasının çıkartılıp internet üzerinde ücretli dağıtımı, yazı içeriklerinde ya da konu altlarında link barındırılması, bir kelime ile  işlemidir. Google burada linkler her zaman zararlıdır demiyor. Bir etkinlik haberi için haberin altında link verilmesini spam olarak kabul etmez ama hiç bir faaliyet ve yeni içerik üretememişken bir yorum, röportaj ya da marka tanıtımının altına link verilmesini spam kabul edebilir.

Organik Seo

Şu ana kadar bu şartlara dahi göz yuman Google tepki çekmemek için bazı değişikliklerini yavaş yavaş yapıyor ve eskiden seo olarak bilinen anti algoritma şu an yerini daha fazla organik seo’ya bırakıyor. Google Panda ve Penguen Algoritmalarının yanına bu yıl sanal zeka Rank Brain‘i de ekleyerek herşeyi değiştirdi. Şu an Rank Brain‘in nasıl çalıştığı tamamen tahminlere dayanıyor.

Tüm dünyada SEO kelimesi SEM (Search Engine Marketing) yani Arama Motoru Pazarlaması kelimesi ile beraber telaffuz edilir. İnternet geliştikçe kolaycı yöntemlerle sıralamalarda tutunan sitelerin giderek elendiğini görüyoruz. Stratejilerini yeniliklere ayak uydurarak sıkı ve disiplinli bir şekilde sürdürüp kurnazlık düşünmeyen seo uzmanları ve firmaları ise emeklerinin karşılığını göreceklerdir.

 

Google Ajax uyumu

Geçtiğimiz günlerde Google 2009 yılındaki algoritmalarımızı ajax sistemler ile uyumlu hale getirmeye çalışıyoruz sözüne rağmen ajax sistemleri desteklemeyeceklerini söyledi.

Haber kaynak: Google Webmaster Blog

Bu sonuçlara göre Google eski sistemleri güncellemeye zorlayacak ve analiz yükünü hafifletecek.

Google ve Bing Mobil Güncelleştirmeleri

Bu yıl Google mobil algoritmalarına da ağırlık verdi ve kullanıcılarına güvenlik sorunu yaşatan siteleri cezalandırdığı gibi, rahatsız edici boydaki tam sayfa reklamlarıda sıralama kriteri içerisine aldı. Yine Aynı şekilde Bing’de mobil test aracını yayınladı ama henüz bir mobil algoritma güncelleştirilmesinden bahsetmedi.

Yılın en iyi güncelleştirmelerinden biride Google Map’in artık çevirimdışı çalışacağı haberi oldu.

Konularla ilgili haberlerimize ve yazılarımıza alttaki linklerden okuyabilirsiniz:

Bing mobil dostu test aracını duyurdu

Çevrimdışı Google Map Güncellemesi

Google mobil algoritma güncellemesi

Google mobil yönlendirmeler için uyardı

Google Penguen 4.0

Daha önce duyurduğumuz Google Penguen 4.0 Yolda haberimizde bu yılki en büyük değişimin Google’ın gerçek zamanlı yeni algoritması olacağını duyurmuştuk. Google’ın penguen 4.0 algoritması şu anda test aşamasında dahi olabilir., çünkü sıralama sonuçları gün içerisinde çok fazla değişebiliyor.

2016 yılı Seo açısından nasıl geçecek ?

2015 yılı seo uzmanları ve bütün arama motorları için dönüm noktası gibiydi. Hepsi kendini çok geliştirdi. Bing ve yandex kar paylarını yükseltti, Yahoo Google ile anlaşma yaptı. 2016 yılı beklediğimiz gelişmeler ise 2015 yılında açıklanan girişimlerin daha büyük sonuçlarını ortaya koyacak gibi.

Seo’da Sanal Zeka Sonuçları

Google’ın teknolojisi şu an için eş anlamlı kelimeleri anlayabiliyor. Daha gelişmiş yapay zeka sonuçlarında anahtar kelime kullanımlarının azalacağını düşünebiliriz. Günümüzdeki sanal zekaların kapasitesi  3-4 yaş arası bir çocuk seviyesinde deniyor ama durum daha kötü olabilir ama bu demek değil ki bunlar aşılmayacak.

Geleceğin sanal zekaları

Geleceğin sanal zekaları artık bir pasta tarifini okuyup, onun içerisinde anahtar kelime kullanılmasa dahi o pastayı orjinal ismi ile arandığında bulabilecek. Bu seo işinin öleceği anlamına gelmiyor. Teknoloji geliştikçe insanlarda ona ayak uyduruyor ve insanlarda kendini geliştiriyor olacak. Arama kriterleri içerisinde bulunan kaliteli ve özgün içerik kavramlarına en doğru içerik faktörü eklenebilir. Artık bir makaleyi arama kriterlerine uysun diye gereksiz uzatmak yerine az ama en doğru içerik değerlendirmeleri sunulabilir. Tabi bu dediğimiz değişiklikler 2016 yılı içerisinde olabilir mi bilmiyoruz ama teknolojinin katlanarak artma hızını göz önünde bulundurduğumuzda pekte şaşırtıcı olmayacaktır.

Google Tensor Flow

Google Tensor Flow isimli sanal zeka sisteminin kaynak kodunu topluluklara ve isteyen herkese açtı. Bütün bu gelişmelerin ardından Google geleceğin sanal zeka üzerine kurulu olacağı konusunda insanları kendi yanından olmaya çağırıyor anlaşılan ve 2016 yılında daha fazla sanal zeka kelimesini duyacağız gibi görünüyor.

Tensor Flow ile ilgili yazımıza alttaki linkten ulaşabilirsiniz:

Google TensorFlow

2016 Sanal Zeka

google spam sonlandırıcı

2016 yılında en çok konuşulacak sanal zeka sistemi Rank Brain olabilir. Öyle olacağını düşünmemiz öyle olacağı anlamına gelmiyor. Belki Google Rank Brain’in daha gelişmiş bir versiyonu çıkartabileceği gibi Rank Brain ile kazanacağı tecrübelerden daha gelişmiş bir sanal zekayı da Rank Brain’e destek olması amaçlı piyasaya sürebilir. Rank Brain’in şu an öğrenen bir çocuk gibi olduğunu düşünürsek, öğrendikçe sıralama faktörlerindeki etkisi artabilir. Rank Brain Şu anda mevcut arama sonuçlarının %15’lik kısmında etkili.

Google RankBrain

2016’da Backlinkler ne olur?

Backlinklerin önümüzdeki 1-2 yıl kadar değerlerinin yavaş yavaş azalacağını düşünüyoruz ama temeli backlink altyapısı üzerine kurulmuş sistemlerde bir kaç yıl kadar önemini tamamen kaybetmeyecektir. Yeni sistemlerle backlinkler tamamen etkisini kaybetmese dahi, Google itibar değerlendirme kriterleri içerisinde daha az yer tutacağını düşünüyoruz. Ayrıca backlinklerin spam mı ya da doğal mı olduğu daha kolay anlaşılabileceğinden, bu işten para kazanan arkadaşların işlerini daha doğal ve daha fazla emek gerektiren şekilde yapmalarını tavsiye ediyoruz.

Nasıl ki sadece içerik girerek bir yol katediliyor olsa dahi, içerik girenlerinde içeriklerinin kalitesini arttırması gerekmekte. Yani özetle internet kullanımı arttıkça ve seo sektörüne olan talepte buna paralel arttıkça rekabet artıp şartlar ağırlaşacaktır. Bir sektöre ilk başlamanın her zaman için avantajları olsa dahi sektörü ilk gün olan hali ile değerlendirmek teknoloji açısında büyük yanlıştır.

2016’da ne olur ?

Bir zamanlar Comodore 64, Amiga , 8088 bilgisayarları vardı ve televizyonda gördüğümüz bilim kurgu filmleri bize çok uzaktı. Şimdi o uzak geleceğin içindeyiz. Cebinizde taşıdığınız basit bir akıllı cep telefonu, ilk yaygın ev bilgisayarlarının yaklaşık 1000 katı işlem gücüne sahip.

Teknolojinin nasıl değiştiğine şu adresten bakabilirsiniz:

Wikipedia Transistör Sayısı

2016’da neler olacağını tam olarak kestirmek mümkün olmamakla beraber eski bilgilerimizi yenileyip güncel kalanlar ve seo çalışmaları  için doğal yolları tercih edenler için iyi bir yıl olacağını söyleyebiliriz. Özellikle seo çalışmalarının hedefinde olan Google sürekli kendini geliştirmekte ama yaptığı yenilikler her zaman beklentilerimizin (hayal gücümüzün değil) ötesinde. Öyleyse 2016 yılında da beklentilerimizin ötesinde şeyler olmaya devam edecek. Ağırlıklı olarak Google’dan bahsettik ama arkasında Microsoft gibi güçlü bir desteği olan Bing arama motorundan da süpriz gelişmeler çıkabilir. Yandex için ise aslında sandığımızdan iyi durumda ve bazı dil çevirilerilerinde her zaman olmasa da Google ve Bing’in daha iyi sonuçlar alınabiliyor olması boş durmadıklarının bir kanıtı.