Arama analizleri ile sitenizi çok iyi yerlere getirebilirsiniz. Arama kelimelerinin yükseliş ve düşüş oranlarına göre içerik yoğunluğuna önem vererek ilerlemeniz daha iyi bir yoldur. Yine aynı şekilde arama sonuçları analizleri ile Niche siteler açmak mümkün. Peki Türkiyem 2015 yılı içerisinde en çok hangi sitelere girdi ve en çok hangi kelimeler arandı, analizleri inceleyelim.

2015 yılı arama analizleri

2015 yılı liste başında sosyal medya kanallarının geldiğini gözlemliyoruz, daha önceki makalelerimizde üzerinde yoğunlaşmanız gereken sosyal medya çalışmaları hakkında geniş bilgiler sunmuştuk. 2016 yılında siteleriniz için facebook ve yotube kanallarında biraz daha fazla aktif olmanız gerekiyor.

2015 aramalari

Arama analizlerinden diğer çıkarılacak sonuç ise, diziler ve tv programları Türkiyede en çok arananlar arasında yerini alıyor. Son zamanlarda niche site yapmak gerekir ise, dizi, döviz kurları, hava durumu,whatsapp ve instagram üzerine yoğunlaşmak mantıklı olacaktır.

Diziler üzerine bir çalışmanız olacak ise çok iyi analiz yapmanız gerekmektedir. Aşağıdaki grafiği inceleyecek olursak. Aranma hacimlerine bakıldığında ikili anahtar kelime kullanımlarının ekstre hit getirdiğini iyi gözlemlemeniz gerekmektedir.  Türkiye genelinde en çok dizi izleyen ilimizin de Rize olduğunu görebiliriz.

dizi analiz

Aslında diğer algoritma teoremlerime göre tek anahtar kelime kullanımlarının giderek oranlarının düştüğünü daha önceleride belirtmiştim. Bir grafik analizi ile dizi kelimesinin giderek düştüğünü gözlemleyebiliriz. 2004 yılından 2015 yılına kadar yaptığımız incelemeler sonucunda tek kelime yani dizi kelimesinin düşüş grafiği görebiliriz.

dizi 2004 2015

İkili anahtar kelimelerin artış oranlarına bakacak olursak, neredeyse tek anahtar kelimelerin önemini yitirdiği görebiliriz.

dizi yukselen kelimeler

Analiz sonuçlarını özetleyecek olursak Türkiye sosyal medya ve dizileri çok seviyor, yapacağınız yatırımlarda bu alanlara yönelmeniz başarılı işler çıkarmanızı sağlayabilir. Niche tarzında bir site yapacaksanız eğer kesinlikle aranma hacimlerini değerlendirmeli ve iyi bir gözlem yapmalısınız. Sonuçlardan çıkarılacak ikinci analiz ise, sitenizin sosyal medya paylaşımlarının artması gerektiğidir. Daha kapsamlı youtube ve facebook sayfaları daha etkili sonuçlar sağlayacaktır. Çok kapsamlı bloglar yerine uzmanlık alanına doğru yönelmeli ve tekli konularda daha hakim siteler ortaya çıkarmak ilerleme için daha mantıklı bir yoldur diyebiliriz. Siteler oluşturulurken bir amaca yönelik olmalıdır aslında, birden çok alan hakkında bilgi sahibi olmak çok zordur ve bu tarz girişimlerde genelde başarısız sonuçlar ortaya çıkar. Kalabalık bir ekip değilseniz, çok amaçlı siteler kurmak sizi çok zorlayacak ve zaman kayıbına neden olacaktır. Kaliteli güzel bir ekip kurmayı deneyebilir, uzmanlık alanlarına göre paylaşımlar yaparak, içerik çalışmalarını başlatabilirsiniz.