Yeni Google Güncellemeleri !

Google güncellemeleri ile dolu bir yıl geçiriyoruz ve yenilikler ardarda gelmeye devam ediyor. Aslında Google her yıl küçük ve büyük ölçekli birçok güncelleme yapıyor. Bu yıl içerisinde birçok altyapısını yeniledi ve yıl bitmeden de yine büyük değişimler yapacağını düşünüyoruz. Üst sıralarda çıkan sitelerin sinirlerini bozacak bu güncellemeler ile piyasanın biraz karışacağı hakkında tahminlerimiz var. Algoritmalar ile ilgili yeterince haber olduğunu düşünüyoruz. Panda, Penguen ve Rank Brain güncelleştirme içerikleri yerine bu yazımızda genel düşüncelerimizden bahsetmek istedik.

Sitenize gelen ziyaretçiler aynı kelime ve kaynaklardan geliyorsa gerileme yaşayabilirsiniz.

Gelmiş ve gelecek güncellemeden fazla etkilenmemek için site içeriğinizi güncellemenizi, sosyal medya çalışmalarına ağırlık vermenizi, kopya içeriklerden uzak durmanızı ve kendinizi güncel tutmanızı tavsiye ediyoruz.

Peki bu güncellemeler niçin gerekli ?
Google güncellerimeleri çeşitli algoritmalar ile sitelerine sahte trafik veya organik hit gönderimi yapan, eklentiler ile Google üzerinden random hit gönderimi yapan yazılımlara engel olmak, aynı anahtar kelimeleri her konuda geçirmek, aynı kelime odaklı backlink çalışmaları yapılmasına engel olmak amaçlı olabileceğini düşünüyoruz. Özellikle Google Rank Brain ve yeni yıla kadar çıkmasını beklediğimiz Google Penguen 4.0 ikilisi sıralamaları sarsabilir.

Yaptığımız analizler sonucunda ülkemizde kendi aranma kelimelerinde ilk üç sayfada olan her 10 iyi siteden 3’ü Google’ın haksız rekabet şartlarından ceza alabilir. Hızlı sıralama değişimlerinden bazı sitelerin yerini korumak için şimdiden zorlandığını görüyoruz.

Şu an için durumdan olumlu ya da olumsuz etkilenmeyen iyi siteler ise, Google’ın rekabet şartlarına aykırı dahi olsa yerlerini koruyor. Altyapısı sağlam siteler cezalardan kurtulabilmek için gerekli şartları yerine getirirse eğer, cezalardan etkilenmeyecek hatta avantaj elde edeceklerdir.

Sahte trafik ve anti algoritmalar ile haksız rekabet edenlere ne olacak?

Google güncellemeleri ile site ziyaretçilerinin farklı lokasyon ve iplerden, farklı işletim sistemleri ve mobil, pc trafiklerine kadar inceleme yaptığını biliyoruz. Aslında Google yeni açılan bir internet sitesini ilk günden takibe alıyor. Ziyaretçi trafiğinde belirli saatlerde ani yükselişler yaşıyor ya da hızla kazandığı trafiği aniden kaybediyorsa, robotlar site takibini bırakır. İşlemler manuele alınır ve site içeriğindeki güncellemeler incelenir. Yeni güncellemeler ile manuel takip işlemlerinin yerini Rank Brain’e devredeceğini düşünüyoruz.

Karışık URL yapısına sahip olan sitelerde gerileme!
URL yapınız düzgün ve anlaşılabilir olmalı. Farklı url adreslerinden girilen sabit bir içeriğinize, yönlendirme ya da canonical etiketlerini eklemelisiniz. 404 hata sayfanız yoksa oluşturmalı ya da yönlendirme yapmanızı tavsiye ediyoruz.

Google’ın yapmış olduğu güncellemeleri Seo Şefi olarak olumlu buluyoruz. Güncellemeler yapıldığında yansıma süreleri yani Beta olarak geçirilen bir dönem yaşadığımızı hissediyoruz.

Google güncellemeleri için farklı 200 sinyal bulunmaktadır ve bu sinyaller daha kaliteli hale geldikçe aramalarda daha doğru cevaplara, ürünlere, içeriklere ve bilgilere ulaşabileceğiz.